Zmieniliśmy zasady zakupu i kontroli biletów w Komunikacji Miejskiej – Płock - Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o.

Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o. Aktualności Zmieniliśmy zasady zakupu i kontroli biletów w Komunikacji Miejskiej – Płock

Zmieniliśmy zasady zakupu i kontroli biletów w Komunikacji Miejskiej – Płock

1 stycznia 2023 r. zmieniliśmy zasady kupowania biletów w aplikacjach mobilnych i zasady przeprowadzania kontroli biletów.

Od nowego roku podczas zakupu biletów: jednoprzejazdowych przesiadkowych, biletów 24-godzinnych oraz biletów weekendowych we wszystkich aplikacjach mobilnych, w których kupimy bilety KM – Płock (PłocKArta, MoBilet lub Mpay) po wybraniu odpowiedniego biletu każdorazowo musimy wpisać numer taborowy autobusu, którym będziemy podróżować.

Numer pojazdu będzie widoczny po podjeździe autobusu na przystanek. Wcześniej możemy go także sprawdzić w aplikacji MyBus.

Numer taborowy to indywidualny trzycyfrowy numer pojazdu. Jest on widoczny w i na autobusie w kilku miejscach:

Na zewnątrz pojazdu:

  • z przodu autobusu po lewej stronie,
  • na bokach autobusu, tj. nad pierwszymi drzwiami i równolegle na drugiej stronie pojazdu, czyli nad oknem kabiny kierowcy
  • z tyłu autobusu obok tablicy z numerem linii

Wewnątrz pojazdu:

  • w przedniej części autobusu, na ścianie kabiny kierowcy
  • na środku autobusu naprzeciwko drugich drzwi
  • w tylnej części autobusu na ostatniej ścianie pojazdu

Zmieniły się także zasady kontroli biletów w autobusach KM – Płock.  Od stycznia w przypadku kontroli biletów i dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych zostają blokowane nie tylko biletomaty i kasowniki, ale także aplikacje mobilne, w którym przeprowadzana jest kontrola.

Kategoria: Aktualności

Zobacz także