Poprawa systemu transportu publicznego

dla rozwoju Mazowsza


Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.

Beneficjent: Komunikacja Miejska – Płock Sp. z o.o.

Wartość projektu: 21 738 005,60PLN

Wartość dofinansowania: 9 735 203, 38 PLN

 

Założenia projektu:

Główny założeniem projektu jest poprawa jakości usług w transporcie publicznym realizowanym przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o. z zachowaniem wysokiego stopnia bezpieczeństwa transportu miejskiego. Realizacja projektu ma przyczyniać się do zmiany preferencji przewozowych osób tak, aby zachęcić do korzystania z usług transportu zbiorowego. W konsekwencji zmniejszeniu ulegnie udział motoryzacji indywidualnej w obsłudze potrzeb przewozowych.

 

Zakres projektu:

Zadanie 1:

W ramach zadania planuje się zakup 15 sztuk nowych, nowoczesnych autobusów dla potrzeb komunikacji miejskiej.

Zadanie 2.

Poszerzenie zakresu funkcjonowania systemu biletowania opartego na system biletu elektronicznego.

Zadanie 3.

Wdrożenie systemu informacji dźwiękowej dla 45 szt. autobusów.

Zadanie 4.

Instalacja monitoringu węzła przesiadkowego, w ramach zadania, zainstalowany zostanie monitoring wizyjny, który swoim zasięgiem obejmie obszar węzła przesiadkowego znajdującego się przy ul. Jachowicza 40 w Płocku.

 

Celem głównym projektu jest:

 „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock sp. z o.o.”

Celami szczegółowymi są:

– poprawa dostępności do systemu komunikacji miejskiej,

– poprawa jakości świadczonych usług publicznych,

– wprowadzenie nowoczesnych systemów technicznych i technologicznych,

– poprawa bezpieczeństwa użytkowników infrastruktury,

– poprawa dostępności osób niepełnosprawnych do środków transportu publicznego,

– wzrost konkurencyjności transportu zbiorowego w stosunku do indywidualnego,

– poprawa komfortu podróży transportem zbiorowym,

– wzrost niezawodności funkcjonowania transportu publicznego,

– redukcja niekorzystnego oddziaływania systemu transportu miejskiego na środowisko poprzez wprowadzenie ekologicznego taboru autobusowego

– dostosowanie transportu publicznego do standardów i założeń obowiązujących w Unii Europejskiej,

– rozwój form i systemów informacji przyjaznej dla użytkownika oraz wzrost dostępności zakupu biletów,

– poprawa wizerunku transportu zbiorowego,

– ograniczenie kosztów eksploatacji i napraw.

Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu atrakcyjności miasta Płocka w aspekcie sprawnego przemieszczania się. W perspektywie czasu inwestycja może przyczyniać się do wyboru Płocka jako miejsca zamieszkania. W dłuższym okresie czasu będzie można zaobserwować zmniejszenie transportu osobowego na rzecz komunikacji publicznej.

 

Zakończenie rzeczowej i finansowej realizacji projektu 30 czerwca 2014r.

Specyfikacje do powyższych zadań znajdą Państwo klikając tutaj (Zadanie 2 i 3) oraz tutaj (Zadanie 4).


W dniu 9 maja, w siedzibie Spółki – Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o., została podpisana  umowa na dostawę 15 sztuk autobusów. Tym samym, projekt pn. „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu V „Wzmacnianie roli miast w rozwoju regionu”, Działania 5.1. „Transport miejski” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007 – 2013., wchodzi w fazę realizacji.W wyniku postępowania przetargowego została wyłoniona najkorzystniejsza oferta złożona przez firmę Solaris Bus&Coach S.A.

Umowa o łącznej  wartości 16.814.100,00 złotych dotyczy dostawy autobusów w następującej specyfikacji:

  • 10 autobusów o długości 12 metrów
  • 5 autobusów o długości 18 metrów

Wszystkie autobusy niskopodłogowe na całej długości z przystosowaniem do przewozu osób niepełnosprawnych, będą posiadać przestrzeń dla wózka inwalidzkiego z urządzeniem przytrzymującym. W każdym z nich znajdować się będzie przycisk umieszczony na bocznej ścianie, w zasięgu ręki niepełnosprawnego pasażera, umożliwiający zasygnalizowanie kierowcy o zamiarze wysiadania i związaną z tym koniecznością opuszczenia rampy. Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego umożliwiający bieżącą rejestrację zdarzeń w przestrzeni pasażerskiej w postaci cyfrowej, na rejestratorze danych współpracującym z kamerami wideo. W każdym autobusie znajdować się będą biletomaty – automaty umożliwiające zakup biletów. Nowością będzie system dźwiękowej informacji pasażerskiej inicjowanej z pilota, która poinformuje słabo widzących pasażerów o nadjeżdżającym autobusie. Siedzenia pasażerskie o budowie modułowej, ukształtowane ergonomicznie, wyłożone zostaną tkaniną tapicerską z miękką wkładką na siedziskach i oparciu, posiadać będą możliwość łatwego montażu i demontażu. Pojazdy wyposażone zostaną w klimatyzację całopojazdową. Automatyczna klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej oraz stanowiska kierowcy z możliwością niezależnej pracy pozwoli wszystkim na podróżowanie w komfortowych warunkach. Podłoga będzie wyłożona wykładziną antypoślizgową, a miejsca narażone na ścieranie będą listwowane estetycznymi profilami odpornymi na ścieranie.

Wszystkie pojazdy wyposażone będą w silniki spełniające normę zanieczyszczeń minimum Euro 5 oraz automatyczną skrzynię biegów. W dziesięciu autobusach będą to silniki przystosowane również do tankowania biopaliwem. Ekonomiczne silniki spełniające najwyższe normy ekologiczne przyczynią się do większej dbałości środowisko naturalne.

Umowa przewiduje realizację zamówienia w terminie do 5 października br.

Firma Solaris Bus&Coach S.A. jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów, autobusów międzymiastowych, specjalnych oraz tramwajów Tramino. Od początku działalności firma wyprodukowała ponad 8000 autobusów i trolejbusów. Od 2000 roku firma prowadzi sprzedaż eksportową, dzięki czemu autobusy tego producenta spotkać można na drogach 24 krajów.  Solaris, jako pierwszy europejski producent zaproponował swoim klientom niskopodłogowy autobus miejski z seryjnie produkowanym napędem hybrydowym – Solaris Urbino Hybrid.


W dniu 08.08.2012r. przedstawiciele KM-Płock odwiedzili fabrykę Solaris Bus & Coach, gdzie trwa produkcja 15 nowych autobusów dla naszego miasta. Wszystkie pojazdy stoją na parkingu przed halą produkcyjną. Są już praktycznie gotowe, czekają jedynie na montaż biletomatów oraz końcową weryfikację poprawności wykonania.


Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o. realizując projekt unijny pn. „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.” od 15 kwietnia 2013r. wprowadziła nową Kartę Komunikacji Miejskiej.

Zachęcamy wszystkich pasażerów posiadających kartę miejską do wymiany na nowe Karty Komunikacji Miejskiej. Osoby uprawnione do ulg zwolnione będą z obowiązku okazywania dokumentów uprawniających do ulg. Wystarczy jedynie okazanie nowej karty, która jest nośnikiem tych informacji.  Wnioski o wyrobienie nowej karty już są wydawane w Punktach Sprzedaży biletów KM-Płock, a od poniedziałku – 15 kwietnia nowe karty zaczną funkcjonować w nowym systemie, a już wkrótce wniosek taki będzie można złożyć za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Użytkownicy KKM-ki za pośrednictwem naszej strony intrenetowej będą mogli przedłużyć ważność biletu, a następnie dzięki funkcji w biletomacie zapisać bilet na karcie. Automaty biletowe dzięki swojej funkcjonalności, już wkrótce umożliwią sprawdzenie ważności karty.

Ze względu na atrakcyjność nowej karty, w ramach promocji do końca roku kaucja za jej wyrobienie wynosić będzie 10 zł, a od 2014 roku 20 zł. Dotychczasowi użytkownicy za zwrot nieuszkodzonej i aktywnej karty otrzymają wcześniej wpłaconą kaucję w takiej wysokości, w jakiej ją wpłacili.

KKM-ka naszym klientom stworzyła program lojalnościowy – to swojego rodzaju wartość dodana – zaprosiliśmy do współpracy partnerów, lokalne firmy, które zapewniają posiadaczom karty bonusy w postaci rabatów przy zakupie usług czy produktów przez nich oferowanych. W tej chwili lista liczy 26 partnerów, ale ciągle pracujemy nad jej rozszerzeniem. Użytkownicy nowej karty mogą liczyć na rabaty  m.in. przy zakupach dokonanych w kwiaciarni, konfekcji dziecięcej, czy korzystając z usług w gabinecie fizjoterapii, zegarmistrzowskich, optyka, zakładu fotograficznego, studio tatuażu, usług kosmetycznych, krawieckich, biura turystycznego. Swój udział w programie zadeklarowały też szkoły językowe i developer.

Dotychczasowe karty miejskie funkcjonować będą do końca 2013 roku, potem obowiązywać będzie już tylko nowa Karta Komunikacji Miejskiej, ze względu na jej innowacyjność, namawiamy już teraz do jej wymiany.


9 maja odbyła się konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu pn. „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.”. Spotkanie miało swój początek na w siedzibie Komunikacji Miejskiej, gdzie został zaprezentowany nowo wdrożony system CNR, na bieżąco informujący dyspozytora o aktualnym położeniu autobusu i jego parametrach podczas realizowanego kursu. Podczas przejazdu do Ratusza zostały omówione i zaprezentowane urządzenia, które były kolejnym elementem wdrożonego projektu. Prezydent Miasta Płocka – Andrzej Nowakowski zaznaczył, że chociaż system jest bardzo złożony, to został wdrożony z bardzo szybkim tempie.

W trakcie spotkania został zaprezentowany film pn. „Komunikacja Miejska na każdy dzień”, przedstawiający zrealizowane zadania projektowe.

 Wartość projektu wyniosła ponad 21milionów złotych, wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to prawie 10 milionów złotych. Zakończone zostały prace wdrożeniowe trzech kluczowych zadań spośród czterech.

W pierwszym etapie zakupiono 15 nowych autobusów marki Solaris, w tym: 10 Urbino 12(12 metrowych) i 5 przegubowych Solarisów Urbino 18 (18 metrowych). Wszystkie autobusy posiadają klimatyzację kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego. Pojazdy wyposażone są w silniki spełniające normę zanieczyszczeń minimum Euro 5 oraz automatyczną skrzynię biegów. Dziesięć z nich wyposażonych jest w silniki przystosowane również do tankowania biopaliwem. Ekonomiczne silniki spełniające najwyższe normy ekologiczne przyczynią się do większej dbałości o środowisko naturalne Wszystkie autobusy są niskopodłogowe na całej długości z przystosowaniem do przewozu osób niepełnosprawnych, posiadają przestrzeń dla wózka inwalidzkiego z urządzeniem przytrzymującym. W każdym z nich znajduje się przycisk umieszczony na bocznej ścianie, w zasięgu ręki niepełnosprawnego pasażera, umożliwiający zasygnalizowanie kierowcy o zamiarze wysiadania i związaną z tym koniecznością opuszczenia rampy. Każdy pojazd posiada system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego umożliwiający bieżącą rejestrację zdarzeń w przestrzeni pasażerskiej w postaci cyfrowej, na rejestratorze danych współpracującym z kamerami wideo. W autobusach zostały zamontowane biletomaty – automaty umożliwiające zakup biletów zarówno za gotówkę, jak i z możliwością zapłaty przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej w systemie mikropłatności.

Nowością jest też system dźwiękowej zewnętrznej informacji pasażerskiej inicjowanej z pilota Osoby niewidzące i słabo widzące, oczekujące na przystanku, przy użyciu pilota mogą wywołać komunikat głosowy informujący o linii i kierunku jazdy nadjeżdżającego autobusu.

Następnym etapem projektu był montaż biletomatów w autobusach dotychczas eksploatowanych i w ten sposób cały tabor autobusowy KM-Płock jest wyposażony w biletomaty, dzięki czemu pasażerowie mają możliwość zakupu biletu w sposób nieograniczony.

W kolejnym zadaniu wdrożono system zarządzania flotą. Składa się na to wyposażenie wszystkich autobusów w moduły GPS oraz autokomputery. System umożliwia monitorowanie w trybie „online” pojazdów w zakresie realizacji rozkładów jazdy (rejestracja odchyleń od rzeczywistego rozkładu jazdy) oraz wybranych parametrów technicznych w trakcie jazdy.

System daje możliwość podejmowania szybkich działań korygujących w przypadku wystąpienia znacznych zakłóceń w realizacji zadań przewozowych. Dzięki systemowi również pasażerowie uzyskali, za pomocą strony internetowej dostęp do interesujących ich lokalizacji wybranej linii autobusowej. Rzeczywisty rozkład jazdy zawiera ponadto nową wyszukiwarkę połączeń, która pozwala na zaplanowanie podróży w oparciu o rzeczywiste położenie autobusu na trasie. Dzięki systemowi rozszerzona została informacja pasażerska o mobilną aplikację pod nazwą MyBus. Aplikacja ta przeznaczona jest na urządzenia przenośnie, takie jak: smartfony, tablety, pracujące w systemie Android i umożliwia w trybie rzeczywistym (online) śledzenie aktualnego położenia autobusu, podaje rzeczywisty czas przyjazdu autobusów na wybrane przystanki.

W tym etapie wdrożona została nowa Karta Komunikacji Miejskiej tzw. KKM. Karta ta w porównaniu z dotychczas funkcjonującą Kartą Miejską charakteryzuje się większym bezpieczeństwem przechowywania danych. Wprowadzone zostały nowe możliwości uzyskania i obsługi KKM przez użytkownika. Przez internet można złożyć wniosek o wydanie karty oraz dokonać zakupu biletu okresowego bez konieczności przychodzenia do punktu sprzedaży biletów KM-Płock. Zapisu biletu na karcie można dokonać w biletomacie znajdującym się w każdym autobusie. Biletomat umożliwia również sprawdzenie ważności KKM-ki.

Wdrożony projekt czyni komunikację miejską w Płocku nowoczesną, wygodną i ekonomiczną alternatywę dla transportu indywidualnego.


Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013  na stronie: www.mazowia.eu

dla rozwoju Mazowsza

Jak co roku w naszym mieście odbywa się Piknik Europejski, który jest świętem mieszkańców Płocka oraz jego miast partnerskich. To otwarta, cykliczna impreza masowa, służąca popularyzacji idei integracji europejskiej wśród płocczan. Termin imprezy od początku był związany z datą 9 maja, tj. Dniem Europy. Piknik Europejski to kolejna okazja, podczas której mogliśmy zaprezentować jeden z piętnastu nowych autobusów marki Solaris zakupionych dzięki pozyskanym środkom unijnym. Pomimo, że aura nie była zbyt zachęcająca do spacerów, na Stary Rynek przyszło  dużo zwiedzających, którzy o ogromną ochotą odwiedzali nasz autobus. Pracownicy KM-Płock opowiadali o nowych urządzeniach funkcjonujących w płockiej komunikacji publicznej. Przedstawialiśmy jak zakupić bilet za pomocą biletomatu, czy sprawdzić ważność swojej karty (KKM). Nasz ekspozycyjny autobus odwiedziły również delegacje z miast partnerskich m.in. Darmstadt w Niemczech, Mytiszczi w Rosji, czy Huai’an w Chinach. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali nowości będące na poziomie europejskim, przeniesione na naszą lokalną komunikację.


„Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.” – to projekt unijny, który został wdrożony w całości przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o. Dziś w Urzędzie Miasta Płocka podsumowano cztery zrealizowane założenia projektu. [zapoznaj się z pełną wersją prezentacji]

IMG_6080 IMG_6053 IMG_6056 IMG_6058 IMG_6060 IMG_6072 IMG_6074 IMG_6075 IMG_6076

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa.