Można już ściągnąć aplikację i złożyć wniosek o jej przyznanie. Dzięki niej – od 1 września – otrzymamy szereg zniżek, m.in. tańszy bilet na komunikację miejską.

– Można powiedzieć, że rozwijamy się – jako miasto – pod wieloma względami i w wielu dziedzinach. Rozbudowujemy naszą bazę oświatową, doskonalimy naszą sieć drogową, rozwijamy komunikację publiczną, chronimy środowisko naturalne – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Budujemy smart city – ośrodek, wykorzystujący nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. Miasta chcące się rozwijać, wykorzystują m.in. aplikacje ułatwiające życie mieszkańcom – dodawał.

W Płocku działa aplikacja LocalSpot, w której możemy zgłosić prośbę o interwencję. Mamy przystanki z dynamiczną informacją pasażerską, która podaje rzeczywisty czas przyjazdu autobusu. Ogłosiliśmy przetarg i szukamy właśnie firmy, która zainstaluje na naszych skrzyżowaniach inteligentny system sterowania ruchem oraz zarządzający miejscami parkingowymi.

Teraz uruchamiamy aplikację „Płocka Karta Mieszkańca”. Będzie ona służyć w celach komunikacyjnych, ale też informacyjnych. Program „Płocka Karta Mieszkańca” ma dwie formy. Jedna to mobilna aplikacja PŁOCKARTA oraz portal www.plockarta.eu. Druga forma jest tradycyjna – to plastikowa karta identyfikacyjna (nie stanowi nośnika biletu), wprowadzona dla pakietu Seniora i Familijnego 3+.

 

Uczestnicy programu „Płocka Karta Mieszkańca” skorzystają z wielu przywilejów. Tańsze bilety okresowe dla strefy A. Na tym nie koniec. „Płocka Karta Mieszkańca” będzie elektroniczną alternatywą dla Karty Komunikacji Miejskiej. Podczas kontroli wystarczy pokazać bilet zapisany w aplikacji Płockarta. Będzie mogła również służyć przy wypożyczaniu książek, płyt, czasopism, audiobooków lub filmów w Książnicy Płockiej. Płocczanie nie będą musieli już okazywać swojego bibliotecznego identyfikatora, wystarczy aplikacja w telefonie.

Rozpoczęcie Programu „Płockiej Karty Mieszkańca” oznacza integrację innych, podobnych programów: Karty Seniora i Karty Familijnej 3+. Programy te będą „przenoszone” do PKM do połowy przyszłego roku. W rezultacie będziemy mieli dostęp do aplikacji z różnego rodzaju pakietami zniżek:

  1. Pakiet Mieszkańca;
  2. Pakietem Familijnym 3+ (pakiet mieszkańca plus zniżki z Karty Familijnej 3+);
  3. Pakietem Seniora (pakiet mieszkańca plus zniżki z Karty Seniora);
  4. Pakietem Komunikacyjny (pakiet mieszkańca plus elektroniczny bilet autobusowy i 30-dniowy bilet miesięczny);
  5. PKM w dowolnej konfiguracji, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów formalnych.

– Program „Płocka Karta Mieszkańca” jest okazją do promocji lokalnego biznesu oraz integracji naszych biznesmenów z mieszkańcami – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski. Partnerami oferującymi zniżki mogą być najróżniejsi przedsiębiorcy. Mogą nim być np.: wypożyczalnie i myjnie samochodów, gabinety stomatologiczne i kosmetyczne, szkoły językowe, szkoły tańca, kawiarnie, restauracje, kwiaciarnie, księgarnie, kancelarie prawnicze, stacje paliw, czy sklepy z najróżniejszych branż (np. z rowerami). Partnerzy, biorący udział w programie PKM będą oznaczeni specjalnymi naklejkami. Lista partnerów oraz zniżek oferowanych przez partnerów będzie dostępna na stronie www.plockarta.eu w zakładce Partnerzy.

Płockartę można wyrobić sobie korzystając ze strony www.plockarta.eu albo aplikacji. Można też to zrobić osobiście w jednym z kilku punktów na terenie miasta, które zostaną uruchomione najwcześniej 1 września. W punktach prowadzonych przez KM (przy ul. Przemysłowej, Al. Jachowicza, przy ul. Kolegialnej) oraz w Punkcie Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta (wejście od ul. Zduńskiej) – obsługiwane będą osoby z każdego rodzaju wnioskiem. Natomiast w UMP przy ul. Misjonarskiej 22 obsługiwane będą tylko wnioski o przyznanie Karty Mieszkańca z pakietem seniora.

KM przygotowała też infolinię 24 367 51 95, gdzie dowiemy się, jak krok po kroku złożyć wniosek. A jeśli to nie pomoże, w wyjątkowych przypadkach będzie możliwość umówienia się na spotkania (z zachowaniem zasad sanitarnych).

Jakie trzeba mieć dokumenty, by dostać PKM?

  1. Jeśli jest się zameldowanym w Płocku – nie trzeba dołączać żadnych dokumentów; system sam wniosek zweryfikuje.
  2. Jeśli ktoś rozlicza się z podatku dochodowego w płockim Urzędzie Skarbowym oraz deklaruje w zeznaniu podatkowym, że miejscem zamieszkania jest Płock – załącza pierwszą stronę PIT lub PIT i UPO gdy rozliczenie było online.
  3. Jeśli ktoś prowadzi gospodarstwo rolne w Płocku – załącza pierwszą stronę decyzji o podatku.
  4. Jeśli ktoś jest beneficjentem Karty Seniora lub Familijnej – wpisuje tylko numer swojej karty.

Wniosek może złożyć osoba pełnoletnia. W przypadku osoby nieletniej wniosek może złożyć opiekun prawny. Ma ją wtedy „podpiętą” do konta rodzinnego i może mu kupować bilety. Każdy użytkownik niezależnie od wieku dostaje swój unikalny identyfikator.

Wnioski o Płockartę już można składać. Program wraz z systemem zacznie działać 1 września.

Wcielenie w życie aplikacji PKM i prowadzenie programu przez najbliższe pięć lat kosztować będzie ok. 1,3 mln zł.