– Mamy powód do zadowolenia. Już jedna czwarta taboru Komunikacji Miejskiej nie ma trzech lat. A to nie koniec zmian – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na piątkowej konferencji prasowej i prezentacji nowego autobusu marki Karsan.

Komunikacja Miejska kupiła siedem takich pojazdów. Pierwszy z nich w piątek wyjechał na płockie ulice, drugi – również całkowicie gotowy – „zaprezentował się” dziennikarzom na Starym Rynku. W kolejnych Karsanach trwa montaż biletomatów. Kiedy się zakończy – pojazdy także zaczną normalnie kursować.

Kupując Karsany KM Płock wybrała model Atak. Jest to tzw. autobus midi o długości 8 metrów. Jest mniejszych rozmiarów niż standardowy autobus (który liczy ok. 12 metrów długości), ale nie bez powodu. Pojazdy te będą obsługiwać nową linię, która powinna ruszyć – takie są przynajmniej na razie plany – we wrześniu. Będzie to trasa obsługująca osiedla, na które dotychczas KM nie docierała. Karsany pojadą np. takimi ulicami jak Górna, czy Słoneczna na osiedlu Wyszogrodzka, Zduńska i Okrzei na Starym Mieście, czy Rembielińskiego na osiedlu Tysiąclecia.

Mniejsze gabaryty pozwolą tym pojazdom przejechać tymi ulicami bez obawy o uszkodzenie. Karasany są małe, ale pojemne. Zabiorą 58 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Są klimatyzowane, a także wyposażone w monitoring oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Podobnie jak cztery nowe solarisy, będące w taborze Komunikacji Miejskiej od trzech miesięcy, posiadają monitory, na których zobaczymy reklamy i informacje dla pasażerów, a także boczne wyświetlacze tzw. koraliki. Z nich dowiemy się, na którym przystanku się znajdujemy oraz jaki będzie następny.
Karsany wyposażone są także w białe wyświetlacze zewnętrzne, które są zdecydowanie wyraźniejsze od dotychczasowych pomarańczowych.

Nowe autobusy są napędzane turbodieslem, który spełnia najwyższe normy emisji spalin Euro 6. – W tym roku do Płocka przyjedzie łącznie 15 nowych autobusów – podkreślał Andrzej Nowakowski.- Czekamy teraz jeszcze na cztery solarisy z napędem hybrydowym – dodał.
Dzięki tym zakupom, w tym roku, blisko 38 proc. taboru KM będą stanowić nowe, najwyżej trzyletnie pojazdy.

źródło www.plock.eu