-Z jednej strony chodzi o poprawę komfortu jazdy, z drugiej strony jest to wyraz naszej troski o środowisko naturalne – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski tuż przed podpisaniem umowy na zakup czterech autobusów hybrydowych.

Umowę tę prezydent Andrzej Nowakowski podpisał w poniedziałkowe południe z dyrektorem sprzedaży Region Północ firmy Solaris Bus & Coach Adamem Milewskim.
– Jest to kolejne zamówienie dla Płocka. Już od kilkunastu lat dostarczamy Komunikacji Miejskiej nasze pojazdy – podkreślał ten ostatni.Nowe autobusy Solaris ma wyprodukować w ciągu 13 miesięcy. Będą to standardowe pojazdy o długości 12 metrów z ekologicznym napędem elektryczno-spalinowym, prawie takie same, jak 17 sztuk, które KM zaczęła eksploatować w 2018 roku.
Będą to więc pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane i z tapicerką na siedzeniach z logo miasta.
Prawie takie same, ponieważ będzie wyróżniać je nowoczesny system informacji pasażerskiej – wyświetlacze pokazujące numer linii i kierunek jazdy będą w kolorze białym, będą więc bardziej widoczne i czytelne, zwłaszcza dla osób słabiej widzących. Wewnątrz pojazdów znajdzie się dodatkowo wyświetlacz, pokazujący przebieg trasy i przystanki, które autobus już miną, i które przed nim pozostały.

Nowe hybrydy dla KM przyjadą do Płocka w sierpniu 2020 roku. Wartość tego kontraktu sięga prawie 8,3 mln zł. Udało się nam zdobyć unijne dofinansowanie w wysokości prawie 5,4 mln zł (wkład własny samorządu to blisko 2,9 mln zł).
Nie są to jedyne autobusy, które zasilą tabor KM. Do 13 sierpnia Urząd Miasta czeka na ofertę dostarczenia dla KM czterech autobusów, napędzanych silnikiem diesla, spełniającym normy Euro 6 (dwóch standardowych i dwóch przegubowych).

Zakup autobusów jest jednym z pięciu elementów tzw. drugiego programu mobilności miejskiej, na który składa się jeszcze przebudowa al. Kilińskiego, budowa parkingu obok ogrodu zoologicznego, budowa nowego wiaduktu, prowadzącego do zoo, a także instalacji inteligentnego systemu kierowania ruchem.
Cały drugi program mobilności miejskiej kosztować będzie ponad 48,5 mln zł, unijne dofinansowanie to ponad 37 mln zł.

źródło: www.plock.eu