Od kilku dni w mediach głośno było o Dniu bez samochodu, który obchodziliśmy właśnie wczoraj – 22 września. Akcja pod hasłem „Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie” była koordynowana przez Ministerstwo Środowiska. Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów osobowych na rzecz przyjaznego dla środowiska transportu publicznego.

Jako mieszkańcy Płocka chcemy żyć w przyjaznym, czystym i zadbanym mieście. Jednym z elementów wpływających na jakość życia jest przepustowość dróg i płynność ruchu, a to ma związek z korkami, które niestety uprzykrzają nam życie. Podstawowym sposobem na poprawę przepustowości ulic jest nadanie bezwzględnego priorytetu dla pojazdów komunikacji publicznej.

Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o.  w tym roku przystąpiła w tak aktywny sposób do „Dnia bez Samochodu” po raz pierwszy. W dniu 22 września za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego wszyscy właściciele aut mogli podróżować bezpłatnie środkami komunikacji miejskiej we wszystkich strefach przewozowych. Z satysfakcją odnotowujemy, że bardzo wielu Płocczan skorzystało z tej możliwości, co było bardzo widoczne na ulicach miasta w postaci mniejszego niż zwykle natężenia ruchu. Autobusy kursowały zgodnie z rozkładem, co szczególnie było zauważalne w godzinach szczytu popołudniowego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniach 22 i 23 września uruchomiliśmy specjalną, pospieszną linię 35P, bezpośrednio łączącą osiedle Podolszyce z Orlenem. Test, który przeprowadziliśmy w tych dniach stworzył nam obraz potrzeb pasażerów, którzy każdego dnia pokonują trasę przez całe miasto, by dotrzeć do pracy. Badania, które przeprowadzili nasi pracownicy wykazały, że poranne kursy linii 35P docierają o 15 minut krócej w stosunku do zwykłej linii 35 (przyp. obie linie mają taką samą trasę), natomiast linie wykonujące powrotne kursy, czyli z Orlenu na Podolszyce, trasę tą pokonują 10 minut szybciej. Nowa pospieszna linia, cieszyła się zainteresowaniem pasażerów, którzy nie ukrywali, iż oczekiwali na takie właśnie połączenia. Dziękujemy wszystkim podróżującym, którzy nam zaufali i skorzystali z naszego zaproszenia oraz zechcieli wyrazić swoje opinie dotyczące planowanego połączenia. To dzięki Państwa sugestiom Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o. już przed okresem zimowym planuje wprowadzić na stałe połączenie pospieszne z Podolszyc do Orlenu, które prawdopodobnie zostanie oznakowane już zgodnie w planowanym wkrótce nowym układem komunikacyjnym w Płocku (zmianie ulegnie numer linii, aby nie wprowadzał w błąd pasażerów korzystających ze zwykłych przejazdów autobusami linii 35).