Wózek dziecięcy w autobusie - Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o.

Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o. Aktualności Wózek dziecięcy w autobusie

Wózek dziecięcy w autobusie

Bezpieczeństwo dziecka podczas przejazdu autobusem jest kluczowe. Prawidłowe przewożenie wózka może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i opiekuna. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać.

Wsiadanie do autobusu z wózkiem

Podczas wsiadania do autobusu osoba z wózkiem powinna wprowadzać go jako pierwsza. Taki sposób minimalizuje ryzyko zablokowania się kół pomiędzy krawędzią jezdni a autobusem. Ważne jest również, aby opiekun trzymał wózek stabilnie, co zmniejsza ryzyko wypadnięcia dziecka z wózka.

Wysiadanie z autobusu

Przy wysiadaniu kolejność jest odwrotna. Osoba prowadząca wózek powinna wysiadać tyłem, wyprowadzając wózek na siebie. Taki sposób asekuracji zabezpiecza dziecko przed ewentualnym wypadnięciem do przodu.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży autobusem, warto pamiętać o kilku dodatkowych zasadach:

  1. Zachowanie bezpiecznej odległości od jezdni: Przed wejściem do autobusu i po jego opuszczeniu należy zawsze utrzymywać bezpieczną odległość od jezdni, aby uniknąć niespodziewanych sytuacji.
  2. Wsiadanie środkowymi drzwiami: Zawsze wsiadaj z wózkiem środkowymi drzwiami, które są zazwyczaj szerzej otwierane i umożliwiają łatwiejsze manewrowanie.
  3. Zajmowanie wyznaczonego miejsca: Wewnątrz autobusu korzystaj z miejsc wyznaczonych dla wózków dziecięcych. Są one oznaczone odpowiednim piktogramem z symbolem wózka dziecięcego.
  4. Blokowanie kół podczas przejazdu: Upewnij się, że koła wózka są zablokowane, aby zapobiec niekontrolowanemu przemieszczaniu się wózka podczas jazdy.
  5. Odpowiednie ustawienie wózka: Wózek spacerowy powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy, natomiast wózek głęboki przodem. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przemieszczania się dziecka podczas gwałtownych hamowań.
  6. Wyjmowanie dziecka w przypadku braku szelek w wózku: Jeśli wózek nie jest wyposażony w szelki, dziecko należy wyjąć z wózka podczas jazdy autobusem. Trzymanie dziecka na kolanach zapewni mu większe bezpieczeństwo.

Udogodnienia dla pasażerów z wózkami

W większości nowoczesnych autobusów dostępne są specjalne przyciski dla pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi. Naciśnięcie takiego przycisku informuje kierowcę, aby wykonał przyklęk autobusu, co ułatwia wejście do pojazdu i wysiadanie z niego.

Przestrzeganie powyższych zasad zapewnia nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas podróży autobusem z dzieckiem w wózku. Dzięki temu każda podróż staje się przyjemniejsza i spokojniejsza dla opiekuna oraz malucha.

Kategoria: Aktualności

Zobacz także